Otvorenje izložbe “Grad, miri i nebeski nemiri”
Galerija “Il Collezionista” od 19. lipnja do 01. srpnja 2026.
Otvorenje izložbe fotografija “Grad, miri i nebeski nemiri” održano je 19. lipnja u 18 sati u povijesnoj galeriji “Il Collezionista” u centru Rima u Via Rasella, 132.
Izlozba je organizirana od Hrvatske matice iseljenika – podružnica Dubrovnik sa suradnjom - tijekom pripreme u Rimu - od HTU-e. koja je dala i pokroviteljstvo.
Veleposlanstvo RH u Italiji i drugi sponsori dali su isto pokroviteljstvo. Ljubitelji umjetnosti mogli su razgledati 22 crno-bijele fotografije autora Pavuše Babarovića s poetskim tekstovima s opisom fotografija koje je napisala prof. Irja Jerković, vidljivim na hrvatskom i talijanskom jeziku.
Na fotografijama su ovjekovječeni pojedini dijelovi: spomenika, tvrđava, zidina, fontana, crkve, palača i drugog u Dubrovniku te predstavljeni na neuobičajni i privlačan način. Prof. Nina Karković, savjetnica za kulturu pri Hrvatskom veleposlanstvu u Italiji otvorila je izložbu, zajedno s Majom Mozara, upraviteljicom podružnice u Dubrovniku, prof. Irjom Jerković, autoricom tekstova. Josip Čenić je odsvirao i otpjevao nekoliko pjesama na hrvatskom i talijanskom jeziku.
Sve je snimljeno od ARTE24 i moći će se vidjeti na: RETE ORO (Kanal 77) 27/6 u 20 h, 28/6 u 23 h, 1/7 u 21 h. Nakon toga, na njihovim stranicama, fb, i na You Tube.
Ugodna večer uz nazočnost mnogih posjetitelja završila je domjenkom.